خواص روغن کنجد

خواص روغن کنجد

روغن کنجد پرس سرد چه فوایدی دارد؟
همانطور که پیش‌تر گفتیم تنها تفاوت روغن کنجد پرس سرد، در روش تهیه و تولید آن است و تفاوت خاص دیگری با انواع روغن‌های کنجد ندارد و از نظر دارا بودن تمامی خواص و فواید، همانند دیگر روغن‌های کنجد است.

اما بهترین روش استخراج روغن از دانه کنجد، روش پرس سرد است که پس از فرآیند صاف کردن، یک روغن کاملا خالص و شفاف تولید می گردد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند به طور مستقیم مورد استفاده قرار گیرد. این روغن که به عنوان روغن کنجد بکر یا فرابکر عرضه می گردد، دارای رنگ زرد روشن بوده و از بو و طعم مناسبی نیز برخوردار است. یکی از خواص روغن کنجد پرس سرد، ویتامین E فراوان موجود در این روغن است که به آن، خاصیت آنتی اکسیدانی می‌دهد. سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در روغن کنجد پرس سرد عبارتند از سزامین، سزامولین و فیتوسترول که به پایداری روغن در برابر اکسیداسیون کمک می نمایند.

وجود حدود ۸۰% اسیدهای چرب غیراشباع از جمله امگا ۶ و امگا ۹ از دیگر خواص روغن کنجد پرس سرد است که به کنترل فشار خون کمک می‌کند. اسید لینولئیک از جمله اسیدهای چرب اصلی روغن کنجد به شمار می رود که در ساخت غشای سلولی، انتقال کلسترول و تشکیل سریع لخته در هنگام خونریزی نقش دارد.

روغن کنجد پرس سرد، همانند دیگر انواع روغن‌ها اعم از روغن کنجد تصفیه شده، روغن مخلوط کنجد و کانولا و روغن سرخ کردنی شفاف حاوی روغن کنجد، نمونه‌ای از گروه روغن کنجد است که سال‌ها، با کیفیتی یکسان، توسط کارخانه حلوای عقاب تولید و به بازار عرضه گردیده است. با توجه به فواید ذکر شده، می‌توانید روغن کنجد پرس سرد نوحا را در سبد غذایی خود جای دهید.

درباره نویسنده

noadmin

Theme Settings